|
Zsírok
A zsírok a szénhidrátok mellett a másik, nagy kalóriatartalmú energiaforrásai a szervezetnek. Telített zsíroknak nevezzük az olyan zsírsavakból felépülő zsírokat, amelyben minden szénatom annyi hidrogénatomot köt, amennyit csak tud, így nem marad telítetlen "karja".
Sajnos a sok telített zsírt tartalmazó élelmiszerek (sajt, magas zsírtartalmú tej, tejszín, vaj és zsíros húsok) növelik a vér zsír- és koleszterinszintjét, emelve ezzel az érelmeszesedés, a magasvérnyomás-betegség és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Ide tartoznak a sok, részben hidrogenizált (vagyis hidrogénnel telített) növényi olajból álló főző- és sütőmargarinok.
Magas koleszterintartalmú élelmiszereknek minősülnek a máj- és egyéb belsőségek, illetve a tojássárgája. A telítetlen zsírok halmazállapota folyékony - ezeket nevezzük olajoknak-, és nem emelik a vér koleszterinszintjét. Telítetlen zsírsavakban gazdagok a növényi olajok (olívaolaj), és az olajos magvak (napraforgó, dió, mogyoró).
Egyes halak ún. omega-3 zsírsavat tartalmaznak, amelynek fogyasztása védelmet jelenthet a szívbetegségek ellen. Bár egyes zsírsavak nélkülözhetetlenek, a telítetlen zsírsavakból sem szabad hatalmas kalória tartalmuk miatt túl sokat fogyasztani!
A zsírok feladata az energiaszolgáltatás és elősegítik a zsírban oldódó vitaminok, az A-, D-, E- és K-vitaminok és a karotinoidok felszívódását a bélből. Az összenergia bevitel a fejlett országokban még mindig óriásinak tekinthető a lusta és mozgásszegény életmód kalóriaszükségletéhez mérten, ami az elfogyasztott tápanyagok közül a zsírok arányának csökkentésével mérsékelhető jelentősen, mivel 1 gramm zsír kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint 1gramm fehérje vagy szénhidrát.
Mindenképpen részesítsük előnyben a növényi táplálékból (gabonafélék, gyömölcsök és zöldségek) megszerezhető energiát.
|
|